Tervetuloa Turun historiallisen yhdistyksen 90-vuotisjuhlaan!

Juhlaa vietetään perjantaina 25.10.2013 kello 18:00 alkaen Ravintola Koulussa. Iltaohjelmassa on tervetuliaismalja, illallinen, juhlapuhe sekä näytelmä Kun Yhdistys perustettiin – esitetty edellisen kerran v. 1993 Yhdistyksen 70-vuotisjuhlissa. Ainutlaatuinen mahdollisuus nähdä päivitetty versio!

Juhlamenuun oikeuttava illalliskortti maksaa 45 euroa ruokajuomineen ja 35 euroa ilman ruokajuomia. Menu sisältää:

Hummerikeittoa ja taskuraputartar

***

Miedosti savustettua Black Angus-härkää, punaviinissä
haudutettua salottisipulia ja dijonperunakakkua

***

Tummasuklaaganache, vadelmaa ja mesiangervojäätelöä

Ilmoitattehan tarpeesta erikoisruokavalioon tai mikäli haluatte saada kasvisruokavaihtoehdon.

Juhlapuheen pitää Yhdistyksen 1990-luvulla toiminut puheenjohtaja, poliittisen historian professori Timo
Soikkanen, teemanaan Vaietut vuodet – muistelmia puheenjohtajakaudelta.

Kutsu on kahdelle. Tumma puku.

Aiemmin samana päivänä on tilaisuus osallistua Turun yliopiston historia-aineiden Yhdistyksen 90-vuotisjuhlan kunniaksi järjestämään seminaariin Laadukasta, avointa ja ilmaista? Tieteellisen julkaisemisen tulevaisuus historiantutkimuksessa (Arcanum 2, Turun yliopisto, klo 10-12). Tilaisuudessa pohditaan tieteellisen julkaisemisen näköaloja historiantutkimuksen piirissä. Keskustelua alustavat professori Hannu Salmi (Kulttuurihistoria) ja tutkija Markku Jokisipilä (Poliittinen historia).

Ilmoittautumiset yhdistyksen sihteerille Mika Suonpäälle (misuon@utu.fi) torstaihin 17.10. mennessä. Illalliskortti maksetaan 17.10. mennessä yhdistyksen tilille Nordea FI93 1652 3000 0060 42, lisätietoihin ”illalliskortti”.

Tervehtien

Vesa Vares, THYn puheenjohtaja

Kategoria(t): Ajankohtaista. Lisää kestolinkki kirjanmerkkeihisi.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *