Yhdistyksen uusin kirja julkaistiin suurelle yleisölle

Yhdistyksen julkaisutoimikunnan puheenjohtajana toimiva Pertti Grönholm (oik.) valotti teoksen taustoja ja Veikko Laakso puhui sotakorvausteollisuuden käynnistymisestä.
Yhdistyksen julkaisutoimikunnan puheenjohtajana toimiva Pertti Grönholm (oik.) valotti teoksen taustoja ja Veikko Laakso puhui sotakorvausteollisuuden käynnistymisestä.

Turun historiallisen yhdistyksen uusin teos, Elämää sotavuosien Turussa 1939–1945, julkaistiin keskiviikkona 1.10. Turun yliopiston tiloissa pidetyssä tilaisuudessa. Kirjan tekijöitä oli saapunut kuuntelemaan runsas joukko turkulaisia paikallishistorian ystäviä.

Teoksen toimittajiin kuulunut Pertti Grönholm avasi tilaisuuden kertomalla yleisesti kirjahankkeen taustoista sekä valmistuneen teoksen sisällöstä. Toisen maailmansodan vuosiin sijoittuva kirja lähestyy sotaa koko kaupunkia ja yhteiskuntaa koskettaneena ilmiönä,  unohtamatta kuitenkaan myös perinteisen sotahistorian teemoja. Grönholm kiinnitti huomiota erityisesti teoksen monipuoliseen ja useissa tapauksissa ennen julkaisemattomaan kuvitukseen, jota on kerätty niin julkisista kuin yksityisistäkin kokoelmista.

Tilaisuudessa oli paikalla myös historiateoksen kirjoittajia, joista Veikko Laakso kuvasi lyhyesti sotakorvausteollisuuden alkuvaiheita Turussa. Laakso päätti puheenvuoronsa kertomalla, miten venäläiset esittivät valituksia laivateollisuuden käyttämästä liian kosteasta puutavarasta. Naapurimaan asiantuntijoiden mukaan rakennusmateriaalin olisi pitänyt kuivua kolme vuotta ennen sen käyttöä laivanrakennuksessa. Laakso totesi suomalaisten ilmoittaneen, etteivät olleet osanneet varautua moiseen vaatimukseen, koska vielä kolme vuotta aiemmin he olivat uskoneet voittavansa sodan.

Turun Historiallinen Yhdistys jatkaa kirjauutuutensa markkinointia tulevana viikonloppuna pidettävillä Turun kirjamessuilla. Tervetuloa poikkeamaan osastollamme!

Teoksen julkaisua oli todistamassa runsaslukuinen joukko.
Teoksen julkaisua oli todistamassa runsaslukuinen joukko.

Jaa

Kommentoi

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

HUOM! Kirjojen ja julkaisujen tilaukset kannattaa lähettää osoitteeseen: info@thy.fi. Kommentit ovat julkisia joten niihin ei kannata sisällyttää osoitetietoja tai muita yhteystietoja.

Scroll to Top