Tervetuloa Turun historiallisen yhdistyksen 90-vuotisjuhlaan!

Juhlaa vietetään perjantaina 25.10.2013 kello 18:00 alkaen Ravintola Koulussa. Iltaohjelmassa on tervetuliaismalja, illallinen, juhlapuhe sekä näytelmä Kun Yhdistys perustettiin – esitetty edellisen kerran v. 1993 Yhdistyksen 70-vuotisjuhlissa. Ainutlaatuinen mahdollisuus nähdä päivitetty versio!

Juhlamenuun oikeuttava illalliskortti maksaa 45 euroa ruokajuomineen ja 35 euroa ilman ruokajuomia. Menu sisältää:

Hummerikeittoa ja taskuraputartar

***

Miedosti savustettua Black Angus-härkää, punaviinissä
haudutettua salottisipulia ja dijonperunakakkua

***

Tummasuklaaganache, vadelmaa ja mesiangervojäätelöä

Ilmoitattehan tarpeesta erikoisruokavalioon tai mikäli haluatte saada kasvisruokavaihtoehdon.

Juhlapuheen pitää Yhdistyksen 1990-luvulla toiminut puheenjohtaja, poliittisen historian professori Timo
Soikkanen, teemanaan Vaietut vuodet – muistelmia puheenjohtajakaudelta.

Kutsu on kahdelle. Tumma puku.

Aiemmin samana päivänä on tilaisuus osallistua Turun yliopiston historia-aineiden Yhdistyksen 90-vuotisjuhlan kunniaksi järjestämään seminaariin Laadukasta, avointa ja ilmaista? Tieteellisen julkaisemisen tulevaisuus historiantutkimuksessa (Arcanum 2, Turun yliopisto, klo 10-12). Tilaisuudessa pohditaan tieteellisen julkaisemisen näköaloja historiantutkimuksen piirissä. Keskustelua alustavat professori Hannu Salmi (Kulttuurihistoria) ja tutkija Markku Jokisipilä (Poliittinen historia).

Ilmoittautumiset yhdistyksen sihteerille Mika Suonpäälle (misuon@utu.fi) torstaihin 17.10. mennessä. Illalliskortti maksetaan 17.10. mennessä yhdistyksen tilille Nordea FI93 1652 3000 0060 42, lisätietoihin ”illalliskortti”.

Tervehtien

Vesa Vares, THYn puheenjohtaja

Jaa

Kommentoi

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

HUOM! Kirjojen ja julkaisujen tilaukset kannattaa lähettää osoitteeseen: info@thy.fi. Kommentit ovat julkisia joten niihin ei kannata sisällyttää osoitetietoja tai muita yhteystietoja.

Scroll to Top