Kevätkokousesitelmä 25.3.2019. Kimmo Elo: Miksi ”historiallisen tärkeät” EU-vaalit eivät kiinnosta?

Tervetuloa kuuntelemaan Turun historiallisen yhdistyksen kevätkokousesitelmää ma 25.3.2019 klo 18:15.

Esitelmä pidetään Porthan-salissa Maaherran makasiinilla (Henrikinkatu 1, Turku).

Erikoistutkija KIMMO ELO (Eduskuntatutkimuksen keskus, Turun yliopisto): Miksi ”historiallisen tärkeät” EU-vaalit eivät kiinnosta?

Vuoden 2019 Euroopan parlamentin vaaleja on kuvattu jopa ”historiallisen tärkeiksi” vaalien 40-vuotisessa historiassa. Tästä huolimatta ennusteet eivät povaa merkittävää nousua äänestysaktiivisuuteen. Samalla ennusteet kuitenkin povaavat parlamentin voimasuhteiden olevan muuttumassa EU-kriittisten voimien vahvistaessa asemiaan. Erikoistutkija Kimmo Elon esitelmä purkaa laimean vaali-innon syitä ja pohtii niiden seurauksia tilanteessa, jossa EU haluaisi vahvistaa ylikansallista edustuksellista demokratiaa.

 

Ennen esitelmää pidetään yhdistyksen sääntömääräinen kevätkokous klo 17 Maaherran makasiinin toisen kerroksen kokoustilassa.

Kategoria(t): Ajankohtaista. Lisää kestolinkki kirjanmerkkeihisi.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *