Turun Historiallisen Yhdistyksen kevätretki Tampereelle 19.5.

THY:n kevätretki suuntautuu Tampereelle vuoden 1918 muistin paikkojen tunnelmissa.

Ohjelma, lauantai 19.5.2018

9.00              Lähtö Turun yliopiston Historicumin edestä, Kaivokatu 12, Grandellin bussilla.

11.00             Museo Milavida (Näsilinna). Tutustuminen Milavidan näyttelyihin ”Suomen kuningas 1918” ja ”Nottbeckit – Tampereen kosmopoliitit”. Cafe Milavida kauniine Näsijärvi-näkymineen palvelee myös.

12.30             Lounastauko. Lounaalle voi mennä haluamaansa paikkaan Tampereen keskustassa. Esimerkiksi Siperian ravintolakeskittymä, panimoravintola Plevna, Finlaysonin palatsi ja Keskustorin seudun ravintolat palvelevat.

14.15              Kokoontuminen museokeskus Vapriikin aulassa. Opastetut kierrokset ”Tampere 1918” –näyttelyyn klo 14.30 ja 15.30 kahdessa ryhmässä. Kierrosten ulkopuolisen ajan voi käyttää muihin Vapriikin näyttelyihin tutustumiseen. Kiintoisia vaihtuvia näyttelyitä ovat ”Viro 100 vuotta – vapauden tarinat”, Postimuseon ”Pienlehtiä ja punkpostia”, rautakausinäyttely ”Birckala 1017” sekä cosplay-näyttely. Pysyviä perusnäyttelyitä ovat esimerkiksi ”Tammerkoski ja kosken kaupunki”, mediamuseo Rupriikki, Suomen pelimuseo, jääkiekkomuseo, luonnontieteellinen museo ja kivimuseo. Vapriikin kahvilassa kannattaa juoda myös iltapäiväkahvit.

16.30             Kiertoajelu ”Tampereen taistelu 1918”. Tutustumiskohteina ovat Mannerheimin patsas Messukylässä, Kalevankangas, keskustan taistelupaikat ja Pispala. Ainakin Pispalassa jalkaudutaan maastoon.

18.30             Paluumatka kohti Turkua alkaa.

20.30            Arvioitu saapumisaika Turkuun.

Retken hinta ja maksaminen

Retken hinta on 1) henkilöltä, joka on THY:n jäsen (jäsenmaksu oltava maksettu vuodelta 2018) ja jolla on museokortti, 24 euroa. 2) Mikäli olet THY:n jäsen, mutta museokorttia ei ole, hinta on 40 euroa. 3) Mikäli et ole THY:n jäsen, mutta sinulla on museokortti, hinta on 29 euroa. 4) Mikäli et ole THY:n jäsen eikä sinulla ole museokorttia, hinta on 45 euroa.

Valitse näistä oikea hintakategoria ja maksa retki THY:n tilille FI93 1652 3000 0060 42, viitenumero 26000, viimeistään maanantaina 14.5.

Ota retkelle mukaan museokorttisi ja esitä se sekä Milavidassa että Vapriikissa! Museokorttilaiset ryhmittyvät museoon tultaessa omaksi jonokseen, ja käyvät ”leimauttamassa” korttinsa kassalla.

Ilmoittautuminen

Retkelle ilmoittaudutaan viimeistään maanantaina 14.5. sähköpostitse Petri Kähköselle alla olevaan sähköpostiosoitteeseen tai puhelimitse Markku Liuskarille alla olevaan numeroon. Ilmoittautuessasi kerro: 1) lähtijöiden nimet, 2) puhelinnumerot ja 3) onko sinulla museokortti vai ei.

Tervetuloa kevätretkelle! Kevätterveisin THY:n matkatoimikunta

Petri Kähkönen                                                             Markku Liuskari petri.kahkonen@turku.fi                                                             markku.liuskari@turku.fi

040 – 522 8171                                                              040 – 8285 272

Jaa

1 ajatus aiheesta “Turun Historiallisen Yhdistyksen kevätretki Tampereelle 19.5.”

Kommentoi

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

HUOM! Kirjojen ja julkaisujen tilaukset kannattaa lähettää osoitteeseen: info@thy.fi. Kommentit ovat julkisia joten niihin ei kannata sisällyttää osoitetietoja tai muita yhteystietoja.

Scroll to Top