Yhdistyksen vanhin tilikirja löytyy 92 vuoden jälkeen

Turun Historiallinen Yhdistys sai hienon lahjoituksen keskiviikkona 21.10.2015 opetusneuvos Jyrki Siuralta – yhdistyksen vanhimman tilikirjan (1923-1944). Tilikirja oli löytynyt K.S. Koskisen  jäämistöstä. Koskinen toimi taloudenhoitajana vuosina 1952-1959. Tilikirjasta selviää, että tasan 92 vuotta sitten, yhdistyksen ensimmäisenä toimintavuonna 20 markan jäsenmaksun oli suorittanut 20 jäsentä. Jäsenten joukossa ovat muun muassa A.H. Virkkunen, Kaarlo Jäntere, Niilo Ikola, Väinö Perälä ja Volter Kilpi. Lisää asiakirjan taustoista ja yhdistyksen alkuvuosista seuraavassa jäsenlehdessä!

thy_tilikirjaTHY_jäsenet1923[2] copy

Jaa

Kommentoi

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

HUOM! Kirjojen ja julkaisujen tilaukset kannattaa lähettää osoitteeseen: info@thy.fi. Kommentit ovat julkisia joten niihin ei kannata sisällyttää osoitetietoja tai muita yhteystietoja.

Scroll to Top